07 października 2021

Każdy z nas ma swego rodzaju swój styl życia, dzięki któremu może się wyróżnić spośród innych ludzi. Niektórzy w swoim usposobieniu kładą spory nacisk na ubiór, kolejni na rozwój swoich zainteresowań i pasji, a jeszcze inni stawiają na wygodę i swobodę. W panującej rzeczywistości wyróżnianie się jest “podstawą” jeżeli chcemy zostać zapamiętani przez inne osoby. I właśnie w tym momencie musimy sobie odpowiedzieć na jedno ważne pytanie – czy tylko o takich rzeczach powinniśmy pamiętać, przy prowadzeniu odpowiedniego stylu życia? Nie do końca. Na pierwszy rzut oka, można byłoby pomyśleć, że wzięliśmy już pod uwagę wszystkie “ważne” elementy – jednak są to tylko pozory… wspomniane wcześniej rzeczy, są powierzchownymi składnikami usposobienia. Temat jest o wiele szerszy, niż mogłoby się wydawać. Przede wszystkim nie możemy zapomnieć o najważniejszym, czyli o naszym zdrowiu, które jest bezpośrednio zależne od tego jak wyglądają nasze codzienne nawyki. Jeżeli cały czas powtarzaliśmy złe zwyczaje, nie możemy oczekiwać, że nasze zdrowie będzie w dużo lepszej kondycji.

Czy prowadzenie zdrowego stylu życia jest ciężkie i co jest przy nim ważne?

Utrzymanie poprawnego stylu życia z początku, może się wydawać nieco trudne – wszystko w zasadzie przez złe nawyki, które były pielęgnowane, aż od najmłodszych lat życia. Gdy już mamy wyrobione pewne zwyczaje, ciężko jest już wtedy zabrać się za korektę swoich starych, długofalowych działań. Jednak gdy podejdziemy do zmiany naszych tendencji poważnie i będziemy nad nimi pracować w  systematyczny sposób, jest spora szansa, że uda nam się przejść na lepszy tryb życia. 

Przy prowadzeniu zdrowego stylu życia bardzo ważną kwestią jest:

  • zachowanie odpowiedniej zbilansowanej diety, która zapewni nam wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiedniej ilości dla naszego organizmu, 
  • częste, regularne podejmowanie aktywności fizycznej, będzie dobrze wpływać na naszą sprawność, ruchomość stawów oraz za stan naczyń krwionośnych i krążenia,  
  • radzenie sobie ze stresem, jest naprawdę ważną częścią zdrowego stylu życia, bez której nie dałoby się utrzymać dobrego stanu psychicznego – każdy kolejny pojawiający się stresor, tylko pogarszał nasz stan. 
  • otaczające nas środowisko oraz relacje, jakie nawiązujemy z innym ludźmi – gdyby nie te dwa elementy, nie bylibyśmy w  stanie normalnie funkcjonować w otaczającym nas na co dzień społeczeństwie.
  • odpoczynek, bez którego wprowadzenie powyższych elementów byłoby naprawdę ciężkie, w końcu nie od dzisiaj wiadomo, że osoba, która jest niewypoczęta może “wybuchać gniewem” co będzie powodowało, że  wykonywane przez nią działania, nie będą przynosić zamierzonych efektów.

zdrowy nawyk – zbilansowana dieta   

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, prowadzenie zdrowego stylu życia nie byłoby możliwe, bez zastąpienia złych nawyków, które nam ciążą. Dlatego bardzo ważne jest, aby pozbyć się alkoholu, papierosów, używek oraz innych dystraktorów, które mogą utrudnić nam jego prowadzenie. Bez wyzbycia się takich elementów nie będziesz w stanie zmienić swojego trybu życia, przez bardzo długi czas.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem? Skorzystaj z pomocy naszej przychodni, aby zapewnić sobie, jak i swojej rodzinie należytą, bezpieczną opiekę dzisiejszych standardów.