Laryngologia

 

O PORADNI

laryngolog chorzówPoradnia laryngologiczna zajmuje się przede wszystkim schorzeniami w obrębie głowy i szyi. Skupiamy się nie tylko na leczeniu i diagnozowaniu chorób ucha, gardła, krtani, czy nosa, ale również na profilaktyce. Do naszej poradni zgłaszają się zarówno osoby dorosłe, jak i rodzice z dziećmi. Najczęściej zgłaszanymi problemami są między innymi problemy z zatokami, trudności z oddychaniem przez nos, częste choroby.
Lekarz laryngolog na podstawie informacji zebranych podczas wywiadu może zalecić leczenie farmakologiczne, bądź zabiegowe, mające na celu zapewnienie właściwego funkcjonowania dróg oddechowych, a tym samym komfortu życia codziennego każdego Pacjenta. Laryngologia korzysta również z szeregu badań diagnostycznych, których celem jest m.in. obrazowanie zmian chorobowych.

 

CO LECZYMY

Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych Pacjentów Poradnia Laryngologiczna Chorzów oferuje kompleksową pomoc w zakresie diagnozowania i leczenia schorzeń oraz objawów takich, jak:

 • Zapalenie zatok
 • Zapalenie gardła
 • Zapalenie krtani
 • Anginy
 • Przerośnięte migdałki podniebienne
 • Zapalenie ucha zewnętrznego, wewnętrznego lub środkowego
 • Niedosłuch
 • Polipy w obrębie nosa i krtani
 • Zapalenie trąbki słuchowej
 • Chrapanie i bezdech senny
 • Zawroty głowy
 • Zaburzenia równowagi

 

KIEDY WYBRAĆ SIĘ DO LARYNGOLOGA

Laryngologia jest dziedziną medycyny powszechnie kojarzoną z problemami w obrębie narządu słuchu. Tymczasem obszar zainteresowań laryngologii jest o wiele szerszy i obejmuje objawy, które nie zawsze w pierwszym odruchu skonsultowalibyśmy właśnie z laryngologiem. Kiedy więc odwiedzić laryngologa?

Na wizytę do laryngologa umów się niezwłocznie, gdy wystąpią u Ciebie objawy wskazujące na problemy laryngologiczne takie jak np. niedosłuch, piszczenie w uszach, zawroty głowy, bóle głowy, chrapanie, czy polipy w gardzieli. Nieleczone, przewlekłe choroby laryngologiczne potrafią stać się zalążkiem dla poważnych dolegliwości w obrębie całego ciała. Co więcej, zmiany w obrębie przegrody nosowej mogą wymagać zabiegu chirurgicznego, by nie stanowić bariery dla swobodnego oddychania.

Standardowe problemy z chrapaniem nie są tylko uciążliwe dla osób dzielących z nami sypialnie, ale bywają objawem niezwykle groźnego bezdechu sennego, którego nie należy lekceważyć.

Podobnie w przypadku małych dzieci, które często chorują. Przyczyną może się okazać przerośnięty trzeci migdał. Warto go wówczas obserwować, a w razie konieczności usunąć.

 

JAK WYGLĄDA WIZYTA

Podczas wizyty w Przychodni Chorzów  lekarz laryngolog zbierze wywiad, a następnie zbada nos, gardło, jamę ustną oraz uszy. Badanie w początkowej fazie przeprowadzane palpacyjnie. W ten sposób oceniane są ślinianki oraz węzły chłonne. W dalszej kolejności lekarz przyjrzy się bliżej przegrodzie nosowej, śluzówkom jamy nosowej, jamie ustnej i migdałkom z użyciem specjalnego wziernika bądź endoskopu.

Otoskopem jesteśmy w stanie ocenić stan uszu, ze szczególnym uwzględnieniem przewodów słuchowych oraz błony bębenkowej. Na koniec lusterkiem oceniamy nosogardziel i krtań.

Na podstawie uzyskanego obrazu stanu zdrowia Pacjenta zastosuje odpowiednie leczenie farmakologiczne, bądź zabiegowe. Jeżeli jednak konieczne będą dalsze działania, zalecimy badania uzupełniające, w tym wymaz, RTG, USG bądź rezonans magnetyczny. Wszystko uzależnione jest od stanu zdrowia Pacjenta oraz problemu, z jakim się do nas zgłasza.