Preluksacja

 

Preluksacja to rutynowe badanie USG bioderek wykonywane u niemowląt. Ma ono na celu wykrycie wrodzonej dysplazji stawów biodrowych u dziecka już w pierwszych tygodniach życia. W Polsce preluksacja zalecana jest u wszystkich dzieci, niezależnie od predyspozycji rodzinnych oraz faktu, że u starszego rodzeństwa nie wystąpiła dysplazja wrodzona. Badanie zaleca się wykonać dwukrotnie, chyba że pediatra zadecyduje o konieczności wykonania dodatkowych badań USG u dziecka.

O PORADNI

usg bioderek chorzówW naszej Poradni  Preluksacyjnej Chorzów zajmujemy się diagnostyką wad wrodzonych oraz rozwojowych stawów biodrowych u dzieci. Wykonujemy badanie USG bioderek, które jest jednym z kluczowych w pierwszych miesiącach życia dziecka. Powinno się je wykonać między 4 a 6 tygodniem, a kolejne między 4 a 6 miesiącem życia dziecka. Na podstawie USG bioderek lekarz ocenia budowę stawów i w razie konieczności zaleca odpowiednią rehabilitację i profilaktykę.

Właściwa diagnoza i zalecenia pozwalają na całkowite wyleczenie ewentualnych wad stawów biodrowych. W przeciwnym wypadku rozwijają się wady utrudniające naukę chodzenia, doprowadzając niejednokrotnie do kalectwa. To sprawia, że preluksacja jest badaniem bardzo ważnym i nie powinno być przez rodziców zaniedbywane.

Zadbaj o właściwy rozwój swojego dziecka i już dziś umów się na konsultację.

KIEDY WYBRAĆ SIĘ DO PORADNI PRELUKSACYJNEJ?

  1. Na pierwsze badanie zapraszamy tuż po ukończeniu 1 miesiąca życia.
  2. Na kolejne, kontrolne należy się zgłosić miedzy 4 a 6 miesiącem życia dziecka.

Informację o konieczności przeprowadzenia USG bioderek znajdziemy m.in. w Książeczce Zdrowia Dziecka. O USG dzieci bardzo często przypominają również lekarze pediatrzy oraz pielęgniarki środowiskowe, pod opieką których pozostają noworodki i młode mamy.

JAK WYGLĄDA WIZYTA?

Na początku lekarz zbierze wywiad oraz wykona podstawowe badanie ortopedyczne, mające na celu wskazanie ruchomości i prawidłowego napięcia (stabilności) stawów biodrowych dziecka. Kolejnym elementem wizyty jest wykonanie USG bioderek, dzięki któremu możemy wykluczyć ewentualne wady, bądź określić stopień dysfunkcji w obrębie stawu. USG dzieci jest badaniem całkowicie bezbolesnym i w pełni bezpiecznym. Podczas wykonywania badania dziecko nie odczuwa żadnego dyskomfortu, co nie oznacza, że nie będzie się buntowało. W szczególności podczas padania kontrolnego może się zdarzyć, że dziecko nie będzie chciało leżeć we wskazanej przez lekarza lub pielęgniarkę pozycji. Jest to zupełnie naturalna reakcja i nie powinna powodować stresu u rodzica.