22 września 2021

Dzieciństwo powinno nam się kojarzyć z beztroskimi zabawami, super znajomościami, czy nawet z potężną ilością niepohamowanej kreatywności. Jednak nie zawsze może tak być… Zdarzają się momenty, w których wiek dziecięcy, może nam się kojarzyć, z początkami licznych schorzeń, czy dolegliwości kręgosłupa. Co powoduje takie problemy w nadchodzącej przyszłości dziecka? Dużą rolę odgrywają tu złe nawyki, które każde dziecko pielęgnuje od swych najmłodszych lat. Popełnione za młodu błędy, rzutują na sprawności oraz funkcjonalności organizmu w nadchodzącym dorosłym życiu – efekty wad postawy będą widoczne potem w życiu codziennym.

Co powoduje wystąpienie problemów z postawą u młodego człowieka? 

Takie trudności najczęściej spowodowane są przez prowadzenie siedzącego trybu życia – gdy dziecko spędza ogromną ilość czasu, spoczywając przy komputerze, telefonie czy laptopie, bez żadnego ruchu. W kręgosłupie zachodzi wtedy sporo zmian, szczególnie gdy podczas siedzenia nie zachowujemy poprawnej pozycji przy siedzeniu. Jednak to nie jest jedyna rzecz, przez którą dziecko mierzy się z dolegliwościami kręgosłupa. Spory związek ma z tym, także brak udziału w zajęciach wychowania fizycznego w szkole. A dlaczego tak jest? Bo dzieciom się nie chce ćwiczyć, a nasz organizm mimo to, potrzebuje dużej ilości aktywności fizycznej, do poprawnego rozwijania się – właśnie dlatego tak ważne jest, aby dziecko za młodu ćwiczyło na zajęciach wychowania fizycznego, jak najwięcej się da – w końcu sport to zdrowie. 

Jakie schorzenia mogą wystąpić w przyszłości u dziecka, przez problemy z poprawną postawą? 

  • Przede wszystkim, może to być skolioza, czyli innymi słowy, boczne skrzywienie kręgosłupa. Przy tym schorzeniu, może dojść do deformacji kręgosłupa w wielu jego odcinkach. Nieleczona skolioza, może powodować zagrożenie dla naszego zdrowia – wszystko przez zmiany, które zachodzą w układzie oddechowym i krążeniowym. 
  • Kolejnym schorzeniem, są okrągłe plecy, czyli kifoza, która charakteryzuje się nadmiernym wygięciem odcinka piersiowego w jedną ze stron. Co jest przyczyną takiego nadmiernego wygięcia? Głównym powodem jest przykurcz oraz osłabienie mięśni grzbietu.
  • Płaskie plecy są następnym problemem, z którym prawdopodobnie trzeba się będzie zmierzyć. Przy tej dolegliwości, możemy zaobserwować bardzo charakterystyczną, płaską klatkę piersiową oraz opadnięte barki. Wówczas gdy nie będziemy leczyć tej dolegliwości, doprowadzimy do powstania zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa.
  • Ostatnią dolegliwością jest lordoza, czyli inaczej mówiąc wklęsłe plecy. Bardzo widoczne wtedy jest, wygięcie brzucha osoby chorej, do przodu. Wada ta może powodować liczne problemy z odcinkiem lędźwiowo-krzyżowym.

    Skolioza

Zauważasz jakie problemy mogą spotkać brzdąca już na samym początku jego życia? Zmaganie się z tymi dolegliwościami w życiu dorosłym, może być naprawdę trudne, dlatego rozmawiajmy z naszymi dziećmi, obserwujemy je i motywujmy do ruchu. 

Zauważasz problem z kręgosłupem u swojego dziecka? Skorzystaj z pomocy naszej przychodni, aby zapewnić swojemu brzdącowi należytą, bezpieczną opiekę.