10 września 2021

Duży wpływ na zdrowie całego organizmu ma to, w jakim stanie znajduje się uzębienie i jama ustna. Nie wszyscy jednak zdają sobie z tego sprawę. Wiesz, że choroby zębów często wiążą się z utratą sił witalnych oraz znacznym pogorszeniem samopoczucia?

Stan jamy ustnej ma znaczenie dla ogólnego dobrostanu człowieka, który daje możliwość mówienia, uśmiechania się, przeżuwania czy połykania pokarmów, a także wyrażania wielu emocji. Dbanie o higienę jamy ustnej oraz eliminowanie nieprawidłowości

w jej rozwoju, ma kluczowe znaczenie w utrzymaniu poprawnych funkcji i zachowaniu dobrej kondycji całego organizmu. Jeśli ktoś ma zaniedbane zęby, naraża się na ryzyko zwapnienia arterii prowadzących do serca, mózgu, nerek, a nawet kończyn dolnych.

Wśród chorób jamy ustnej wyróżniamy:

  •  próchnicę,
  •  schorzenia dziąseł i przyzębia,
  •  wady zgryzu,
  •  występowanie dolegliwości całego ustroju,
  •  choroby układu krążenia,
  •  choroby układu oddechowego.

Próchnica powstaje na skutek rozwoju bakterii w jamie ustnej. Nieleczona może prowadzić do utraty zębów, a także może stać się istotnym źródłem infekcji dolnych dróg oddechowych, poprzez przedostawanie się patogenów z jamy ustnej dalej do nosogardła i płuc. Warto wiedzieć, że w stanie nagłego spadku odporności organizmu, bakterie mogą szybko przedostać się do krwiobiegu, co w następstwie powoduje wiele chorób, takich jak zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie nerek czy nawet sepsę.

Wady zgryzu również wywierają wpływ na całościowe zdrowie organizmu. Jedną z głównych przyczyn rozwoju wad zgryzu jest oddychanie przez usta i nieprawidłowa pozycja spoczynkowa języka w okresie dzieciństwa. Z powodu zwężenia szczęki i dolnej pozycji języka w wielu przypadkach dochodzi problem związany z częściową blokadą dróg oddechowych, co powoduje chrapanie i bezdech senny, które zwiększają ryzyko chorób układu krążenia, zawału serca oraz udaru mózgu.

Infekcja bakteryjna może również powodować zapalenie przyzębia. Osoby z chorobami dziąseł są bardziej narażone na zawał serca czy udar mózgu.

Nie należy bagatelizować żadnych problemów w jamie ustnej. Lepiej jest zawczasu zapobiegać powstawaniu kamienia i próchnicy. W końcu zdrowe zęby i piękny uśmiech są wizytówką człowieka. Dbajmy o nie!