05 sierpnia 2021

Zatrucie pokarmowe u małych dzieci to bardzo częsty problem. Każdy rodzic powinien wiedzieć, jak postępować w takiej sytuacji i kiedy wymagana jest pomoc lekarza.

Najczęstszymi objawami zatruć u dzieci jest ból brzucha, wymioty i biegunka. Powodów, wywoływanych zazwyczaj przez drobnoustroje i ich toksyny, może być wiele. Źródłem infekcji bywa zarówno niewłaściwa higiena (głównie zbyt rzadkie mycie rąk), jak i picie wody z niesprawdzonych źródeł, spożywanie niemytych owoców czy nieodpowiednio przechowywanych produktów spożywczych. Niedojrzały układ pokarmowy dzieci często nie radzi sobie z tym, co strawi dorosły.

Jak postępować przy zatruciu pokarmowym oraz wirusowej infekcji u dzieci? 

Nawadnianie to podstawa! Zarówno przy biegunce, jak i wymiotach gospodarka wodno-elektrolitowa organizmu zostaje zachwiana. Dlatego też tak ważne jest by małymi porcjami, ale często podawać naszemu maluszkowi płyny. Warto w takiej sytuacji mieć pod ręką elektrolity dostępne w wygodnych w zastosowaniu saszetkach lub tabletkach musujących.  Jeśli małego pacjenta boli brzuch, można zaparzyć mu mięty lub rumianku – zwarte w nich flawonoidy działają łagodząco na śluzówkę żołądka oraz rozkurczowo na jelita. Niezwykle ważne jest również nasza obecność. Dziecko musi czuć w tej przykrej chwili nasze wsparcie, nie doznając przy tym dodatkowego stresu. Wyjaśnijmy mu, że jest bezpieczne, a nieprzyjemne objawy wkrótce miną.

Ból brzucha to jeden z objawów zatrucia

Obserwujmy nasze pociechy – w przypadku małego dziecka sprawdzajmy, czy regularnie moczy pieluszkę. Jeśli nie robi tego przez więcej niż cztery, sześć godzin, konieczna będzie wizyta u lekarza. U starszych dzieci trzeba zwrócić uwagę na regularność oddawania moczu oraz na wysuszone usta czy widoczne osłabienie. Zatrucia najczęściej przechodzą samoistnie po kilku dniach. Jednak jeśli dziecko przez kilka godzin nie jest w stanie przyjąć płynów, zwraca wszystko, co wypije, konieczna będzie wizyta u pediatry. Podejmie on decyzję o podaniu odpowiednich środków przeciwwymiotnych i dalszych krokach leczenia.

W Centrum Medycznym Zjednoczenia nasi pediatrzy dopilnują, by Twoje dziecko miało odpowiednią opiekę medyczną.