23 czerwca 2021

Choroby i wady narządu wzroku w dzisiejszych czasach są bardzo powszechne. Problemy z tym zmysłem mogą dotyczyć osób w każdym wieku – niektóre są wynikiem chorób oczu, inne występują pod wpływem czynników genetycznych i środowiskowych lub rozwijają się z wiekiem. Oto niektóre z nich:

Jaskra jest chorobą nerwu wzrokowego. Zmiany zanikowe jakie powoduje to schorzenie, są nieodwracalne i bez leczenia powodują pogłębiającą się utratę narządu wzroku. Objawami tej choroby są pojawiające się mroczki lub jasne obwódki wokół światła, trudności z adaptacją do widzenia w ciemności oraz boląca głowa. 

Zmętnienie soczewki oka powszechnie jest nazywany zaćmą. Może się ono pojawiać z powodu urazów czy przyjmowania niektórych preparatów. Najczęstszą odmianą zaćmy, z którą mamy się do czynienia, jest zaćma starcza. Jej główną przyczyną  jest starzenie się oraz towarzyszące w tym czasie zaburzenia metaboliczne. 

Zapalenie spojówek jest to przede wszystkim przekrwienie i pieczenie gałek ocznych. Przy ostrym zapaleniu, oko jest bardzo przekrwione, spojówki stają się obrzęknięte i dochodzi do wydzielenie się ropy lub śluzu – w trakcie, również może wystąpić nasilone łzawienie, pieczenie, swędzenie czy nawet światłowstręt.

 

Jesteś sobie w stanie wyobrazić codzienne życie bez wzroku? Każda czynność, którą byś chciał wykonać, byłaby niemożliwa. Dbanie o wzrok, szczególnie we wczesnej młodości jest najważniejsze. W końcu stanowi to podstawę do dobrego funkcjonowania wzroku w przyszłości. 

Zauważasz u siebie problemy ze wzrokiem? Skontaktuj się z nami, a udzielimy Ci fachowej pomocy. Badajmy się regularnie, nie tylko gdy dostrzegamy problemy!