17 czerwca 2021

Stres jest nieodłączną częścią naszego życia. Któż z nas nie zmaga się z nim na co dzień? Nie możemy jednak zapominać, że przedłużające się napięcie ma fatalne skutki dla naszego zdrowia i funkcjonowania organizmu.

Stres może zostać podzielony ze względu na stopień, w jakim występuje – od najsilniejszego do minimalnego. Istnieje również coś takiego, jak wypalenie, którego objawem jest brak reakcji na bodźce dochodzące do człowieka z zewnątrz. Optymalny poziom stresu, wywołuje u człowieka wzmożoną czujność i reakcję na stres. Wpływa on korzystnie na energię, entuzjazm i satysfakcję. Zbyt wysoki może powodować różnego rodzaju choroby. Od bólu głowy, przez problemy z jelitami, na depresji kończąc.  Co ciekawe – w otoczeniu gdzie człowiek nie odczuwa stresu, zaburzony jest proces powstawania w organizmie naturalnych sterydów – glikokortykoidów. Ponadto, można wyróżnić rodzaje objawów na stres, m.in. fizjologiczne, psychologiczne, emocjonalne i behawioralne. Czynniki fizjologiczne, związane są z widocznymi i odczuwalnymi reakcjami naszego organizmu. Czynniki psychologiczne związane są natomiast z funkcjonowaniem naszego mózgu i zmianą sposobu myślenia, a co za tym idzie również reagowania. Czynniki emocjonalne to nasze uczucia, nastroje, namiętności. Czynniki behawioralne związane są ze zmianą naszego zachowania. 

Pomimo różnorodnego klasyfikowania stresu, należy wspomnieć o samych chorobach, które są przez niego powodowane. Są to m.in.: wrzody żołądka, choroby dwunastnicy, choroby trzustki, choroby jelit, cukrzyca, astma, alergie, atak serca, wylew krwi do mózgu, zawały serca, reumatyzm i częste przeziębienia. 

Nie daj się! Stres ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie, dlatego warto szukać pomocy specjalisty, gdy czujemy, że nie radzimy sobie z określonymi sytuacjami.