31 maja 2021

 

Każdemu z nas zdarzyło się poświęcić dużo czasu na czytanie i przeglądanie Internetu. Czy to za dziecka, czy nawet będąc już osobą dorosłą. Nie zastanawiamy się od razu czy może to przynieść jakiekolwiek skutki wpływające na nasz organizm. Przede wszystkim czy będzie to negatywny wpływ czy pozytywny. Zdarza się, że bagatelizujemy sytuacje, w których nasz wzrok może ulec pogorszeniu np. przez zbyt długie patrzenie w ekran telefonu. Taka sytuacja miała miejsce bardzo często w młodym wieku. Człowiek nie zdawał sobie wtedy sprawy z tego, jak kilkugodzinne czytanie ze złym oświetleniem czy zbyt długie przeglądanie materiałów w Internecie może źle wpływać na nasz wzrok, bez którego ciężko byłoby nam żyć na co dzień.

Nawet teraz w czasach kiedy mamy szeroko rozwiniętą technologię,  ludzie nie są świadomi tego problemu, pomimo dostępu do dużego zasobu wiedzy, który kryje się w zakamarkach Internetu. Z tego właśnie powodu tak ważne jest uświadomienie sobie jak i innym, którzy nas otaczają, że trzeba dbać o wzrok.

Najlepszymi sposobami, które mogą zminimalizować wpływ czynników zewnętrznych na nasz wzrok, jest stopniowe eliminowanie ich z naszego codziennego otoczenia. Aby ograniczyć wpływ światła sztucznego podczas czytania, można wykorzystywać do tego godziny, w których jest dosyć jasno. Światło naturalne ma dobry wpływ na nasze oczy, dlatego warto korzystać z niego znacznie częściej, niż ograniczać jego użycie wyłącznie do spacerowania czy opalania się.

Problem z ograniczeniem światła sztucznego, może się pojawić jedynie w kwestii urządzeń elektrycznych. Skoro wykorzystują one światło niebieskie, to jasne jest to, że będzie ciężej ograniczyć jego wpływ na nasze oczy. W tym przypadku warto zastanowić się nad zminimalizowaniem spędzanego czasu przed urządzeniami takimi jak telefon, laptop, tablet, smartwatch czy nawet telewizorem do potrzebnego minimum. Ważną kwestią jest także spędzanie czasu wieczorem, bądź nocą nad książkami czy urządzeniami. Skoro światła naturalnego nie ma wtedy prawie w ogóle, to nasze oczy są podatniejsze na negatywny wpływ sztucznego światła.

W celu pomocy przychodzą nasi specjaliści w postaci okulistów. Przypadkami powikłań wynikających ze zmęczonych oczu zajmują się oni na co dzień.  Jeżeli dostrzegłeś lub dostrzegasz u siebie problemy ze wzrokiem, zgłoś się do nas. Oferujemy kompleksowe badania okulistyczne, w tym diagnozę schorzenia oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia.