22 kwietnia 2021

Krioterapia to metoda lecznicza, polegająca na schładzaniu powierzchni ciała powietrzem o odpowiednio niskiej temperaturze za pomocą ciekłego azotu lub dwutlenku węgla. Za pośrednictwem bodźca chłodzącego dochodzi do przyspieszenia krążenia krwi, reakcję naszego organizmu można podzielić na dwa etapy. W pierwszym dochodzi do nagłego, szybkiego obkurczenia naczyń krwionośnych, oraz zmniejszenia przepływu krwi. Dzięki spadkowi przewodnictwa nerwowego, z jednej strony uzyskujemy efekt znieczulający, z drugiej strony przy obniżeniu temperatury tkanek dochodzi do spowolnienia przemiany materii. Kolejny etap jest konsekwencją działań, które zaszły w pierwszym etapie. Następuje gwałtowne rozszerzenie naczyń, szybkie zwiększenie ukrwienia, przez co zaopatrzenie tkanek w tlen, mediatory o działaniu przeciwzapalnym oraz substancje odżywcze ulega zdecydowanej poprawie. Miejsce zabiegu ulega szybkiej regeneracji, rozluźnienie ulegają mięśnie szkieletowe.

Warto podkreślić, że istnieją dwa typy krioterapii: miejscowa i ogólna. W przypadku krioterapii miejscowej schorzenie leczone jest za pomocą specjalnego urządzenia z krioaplikatorem, które jest umieszczone w odległości kilkunastu centymetrów od miejsca, w którym odczuwamy ból. Głównym celem jest schłodzenie określonej części naszego ciała ciekłym azotem, lodem lub wodą. Z kolei krioterapia ogólna polega na przeprowadzeniu zabiegu w specjalnej komorze, w której temperatura spada zdecydowanie poniżej -100 stopni Celsjusza. Pacjent powinien zostać wyposażone w czapkę, rękawiczki i odpowiednie skarpetki, dzięki którym chronione będą najbardziej wrażliwe części naszego ciała. Podczas zabiegu w kriokomorze pacjent cały czas jest w stałym kontakcie z personelem obsługującym urządzenie, dzięki czemu możliwa jest stała kontrola samopoczucia oraz funkcji leczonej osoby. Zabieg można bez konsekwencji przerwać w dowolnym momencie jego trwania.

Istnieje wiele schorzeń, chorób czy urazów, których leczenie jest zdecydowanie łatwiejsze dzięki zastosowaniu krioterapii. Należą do nich przede wszystkim:

  • Zapalenie ścięgien i stawów
  • Zwichnięcia
  • Choroby reumatyczne
  • Przewlekłe zmęczenie
  • Nerwobóle
  • Choroby neurologiczne
  • Depresja
  • Choroby reumatyczne tkanek miękkich
  • Problemy z kręgosłupem
  • Profilaktyka osteoporozy

Mimo wielu zalet krioterapii należy pamiętać o tym, że ta metoda leczenia nie jest odpowiednia dla wszystkich chorych. Przeciwskazaniem do zastosowania krioterapii są przede wszystkim choroby naczyniowo-sercowe jak arytmia, niewydolność krążenia, problemy z tarczycą, uszkodzenia skóry, a także problemy z nerkami.