31 marca 2021

Reumatoidalne zapalenie stawów, to przewlekła i postępująca choroba reumatyczna o podłożu immunologicznym. Późna diagnoza, czy brak podjętego leczenia mogą prowadzić nie tylko do całkowitego zniszczenia stawów, ale także niepełnosprawności a w skrajnych przypadkach do śmierci! Dlatego właśnie kluczowa w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów jest odpowiednio szybka diagnoza i wdrożenie skutecznej terapii.
Jakie są przyczyny powstania RZS?
Trudno wskazać jedną, główną przyczynę, która prowadzi do rozwoju tej choroby. Na jej powstanie wpływ ma wiele czynników. Oto kilka z nich:
Choroba ta dotyka średnio 1 na 100 osób. Zdecydowanie częściej zapadają na nią kobiety, które według różnych badań, są nawet czterokrotnie bardziej narażone na reumatoidalne zapalenie stawów.
Istotne jest także podłoże genetyczne. Co prawda wystąpienie tej choroby u jednego z rodziców nie oznacza na 100% wystąpienia schorzenia u dziecka, z drugiej jednak strony prawdopodobieństwo to jest zdecydowanie większe niż w rodzinie, bez stwierdzonego przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów.
Czynniki środowiskowe, takie jak palenie papierosów, choroby przyzębia czy stres również narażają nasz organizm na RZS.
A co z objawami reumatoidalnego zapalenia stawów?
RZS wpływa przede wszystkim na funkcjonowanie naszych stawów. Choroba atakuje najczęściej te sama miejsca, po obu stronach ciała. Na początku zauważamy zmiany w drobnych stawach rąk i stóp, jednak w miarę postępu, dotyka wielu innych stawów. Chory odczuwa sztywność i ból w stawach, w szczególności nad ranem lub po dłuższym okresie nieruszania stawem, dochodzi wtedy do nagromadzenia płynu zapalnego i obrzęku tkanek. Zauważa także brak pełnej ruchomości stawu, w razie gdy dochodzi do uszkodzenia struktur stawu w wyniku zapalenia, upośledzenie funkcji stawu staje się nieodwracalne. Reumatoidalne zapalenie stawów atakuje także inne narządy naszego ciała. U pacjentów z RZS, zdecydowanie zwiększa się ryzyko śmierci z powodu zawału serca czy niewydolności tego organu, ponadto może dojść do zapalenia osierdzia i uszkodzenia zastawek. Zagrożone są także nasze oczy, dochodzi powstania tzw. zespołu suchego oka. Pacjenci skarżą się na odczuwanie ciała obcego lub piasku w oczach. Reumatoidalne zapalenie stawów może uszkodzić ponadto nasze nerki, płuca, kości, czy naczynia.
Jak leczyć tę chorobę?
Przede wszystkim liczy się czas, w którym postanowimy walczyć z tym schorzeniem. Intensywna terapia pozwoli na uzyskanie remisji RZS. Według różnych badań, w szczególności w początkowej fazie rozwoju choroby istnieje szansa na wykorzystanie tzw. okna możliwości terapeutycznych, dzięki którym istnieje szansa na powstrzymanie dalszej progresji RZS. Istnieją dwa zasadnicze typy leczenia: farmakologiczne i niefarmakologiczne. W przypadku pierwszego sposobu zaleca się stosowanie takich preparatów jak: metotreksat, hydroksychlorochina, leflunomid, abatacept i wielu innych. Pierwsze efekty kuracji można zaobserwować po 2 do 6 tygodni, należy jednak pamiętać, że stosowanie leków nie spowoduje nagłego zniknięcia choroby. Leczenie niefarmakologiczne to zarówno odpoczynek, jak i ćwiczenia, które mają pomóc w zwiększeniu ruchomości naszych stawów. Istotna jest także odpowiednia dieta, która z jednej strony pozwoli uniknąć nam nadwagi i otyłości, a z drugiej strony niedożywienia. Ponadto w trudniejszych przypadkach zaleca się wykonanie zabiegów rekonstrukcyjno-korekcyjnych, wstawienia endoprotezy (zastępującej zniszczony staw), a także wykonanie punkcji, która polega na podawaniu do środka naszego ciała leków przeciwzapalnych.