23 marca 2021

Bóle biodra wielu kojarzą się z dolegliwością dotykającą w szczególności ludzi starszych. Nic bardziej mylnego! Problemy z biodrem dotyczą osób, w każdy, wieku. Przyczyny powstania bólu, jak i sposoby leczenia różnią się w zależności od omawianego przypadku. Nierzadko okazuje się, że schorzenie to wymaga leczenia operacyjnego oraz długotrwałej rehabilitacji. Pamiętajmy jednak, że im wcześniej lekarz specjalista zdiagnozuje trapiące nas problemy, tym większa szansa na wyleczenie i mniejszy uszczerbek dla naszego zdrowia.

Bóle biodra występują najczęściej w trzech miejscach:

– Przednia część biodra, w okolicy pachwiny znany także jako objaw „C”, z powodu obszaru zajętego bólem. Chory miejsce bólu „zaznacza” za pomocą kciuka i palca wskazującego w kształt litery C.

– Boczna część biodra

– Tylna część biodra, ból promieniujący w szczególności w okolicy pośladka.

Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego, to jedna z najczęstszych przyczyn problemów z biodrem wśród pacjentów. Częstotliwość występowania choroby zwiększa się wraz z upływem lat. Cierpi na nią od 25 do 30% osób w przedziale wiekowym 45-64 lata, 60% osób starszych niż 65 lat i ponad 80% osób mających 75. lat i więcej. Czym zatem objawia się choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego?

Bólem w pośladku, pachwinie oraz biodrze, który najbardziej dokuczliwy jest podczas porannego wstawania z łóżka, a także gdy uprawiamy sport bądź chodzimy przez dłuższy czas. Ponadto osoba cierpiąca na chorobę zwyrodnieniową biodra:

Doznaje uczucia ograniczonego zakresu ruchu oraz sztywności (najczęściej o poranku).

Pochyla się do przodu podczas chodzenia.

Odczuwa takie dolegliwości, jak trzaskanie, strzykanie i chrobotanie w chorym stawie.

Oprócz wspomnianej choroby zwyrodnieniowej przyczyną bólu biodra może być zespół podrażnionego stawu biodrowego. Ból w biodrze jest w wielu przypadkach spowodowany również przez zwichnięcie stawu biodrowego, złamanie szyjki kości udowej lub kości miednicy. Do czynników sprzyjających rozwojowi problemu z naszym stawem biodrowym należą także: wiek, predyspozycje genetyczne, dźwiganie ciężkich przedmiotów, siedzący tryb życia oraz nadwaga, martwica kości i inne.

Diagnoza i leczenie bólu biodra

W trakcie pierwszego etapu pojawienia się bólu biodra najważniejszą rzeczą powinien być odpoczynek i nienadwyrężanie zagrożonego stawu. W naszej poradni przyjmuje lekarz reumatolog, warto skonsultować z nim dokuczliwe bóle. W poradniach UROVITY przyjmują natomiast ortopedzi, którzy w razie konieczności uzupełnią leczenie. Zachęcamy również do konsultacji z naszym zespołem rehabilitantów. Tak kompleksowe podejście do tematu jest gwarantem możliwie szybkiej ulgi w dokuczliwym bólu i dyskomfortu w życiu codziennym.