21 stycznia 2021

Jaskra jest chorobą, która uszkadza nerw wzrokowy, następuje stopniowe doprowadzenie do pogorszenia, a w konsekwencji utraty wzroku. Najczęściej do rozwoju jaskry dochodzi stopniowo, przed dłuższy czas, a choroba nie daje praktycznie żadnych objawów. Uszkodzenie nerwu wzroku spowodowane jest najczęściej  przez wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Ciśnienie to powoduje ucisk, który z czasem prowadzi do degeneracji wewnątrz gałki ocznej. Wbrew powszechnym opiniom nie jest to schorzenie, dotykające tylko i wyłączne seniorów. Najczęściej dotyka ona oczywiście najstarszych z nas, jednak najczęściej jaskrę diagnozuje się po ukończeniu 35. roku życia. W skrajnych przypadkach na jaskrę cierpią także dzieci. Na jaskrę najbardziej narażeni są między innymi: cukrzycy, osoby obciążone genetycznie, osoby cierpiące na migrenę oraz wysokie ciśnienie tętnicze.

Wspominaliśmy o tym, że bardzo często jaskra nie daje o sobie znać przez dłuższy czas, przebiegając praktycznie bezobjawowo. Warto jednak zwrócić uwagę, na występujące najczęściej symptomy jaskry, są to przede wszystkim:

– Silne bóle oczu i głowy

– Mocno zawężone pole widzenia

– Zdecydowane pogorszenie ostrości widzianego obrazu

– Mroczki przed oczami

Podobnie, jak w przypadku wielu innych chorób, niezwykle istotna jest diagnostyka i regularne badanie wzroku. Do najczęstszych badań, potwierdzających bądź negujących wystąpienie jaskry należą:

– Gonioskopia – dzięki niej, możemy rozpoznać stopień/rodzaj jaskry, z którą mamy do czynienia

– Pomiar ciśnienia wewnątrz gałki ocznej

– Badanie pola widzenia oraz badanie dna oka

– Optyczna koherentna tomografia – dzięki niej możemy obejrzeć przekrój tkanek oka, w bezinwazyjny i bezkontaktowy sposób.

Istnieją dwa zasadnicze sposoby walką z jaskrą. Pierwszym, w lekkim stopniu zaawansowania choroby, jest  leczenie farmakologiczne, w którego trakcie przyjmujemy leki mające za zadanie obniżyć ciśnienie wewnątrz gałki ocznej, w tym wypadku najczęściej stosowane są krople do oczu. Drugie to leczenie operacyjne, trzy najczęściej stosowane zabiegi to:

– Irydotomia laserowa – wykonanie laserem małego otworu w górnej części tęczówki.

– Selektywna trabekuloplastyka SLT – nieinwazyjna metoda, która ma zadanie obniżyć ciśnienie wewnątrz gałki ocznej. Możną ją wielokrotnie powtarzać, jeśli zajdzie taka konieczność.

– Wszczepienie mikro implantu daje możliwość stworzenia nowej drogi odpływu cieczy wodnistej. Co ciekawe implanty mają wielkość zaledwie jednego milimetra.

Nasza Poradnia Okulistyczna jest miejscem, w którym w kompleksowy sposób zadbamy o Twój wzrok. Diagnozujemy, leczymy i korygujemy wady wzroku oraz schorzenia o charakterze okulistycznym. Niezwykle istotna jest profilaktyka, dlatego edukujemy Pacjentów w tym zakresie. Zdajemy sobie sprawę, że większość wad wcześnie wykrytych można zahamować, a niekiedy całkowicie wyleczyć. Jeżeli więc w Waszej rodzinie występują genetyczne predyspozycje do chorób okulistycznych, warto sprawdzić je odpowiednio wcześnie. Pomoże w tym właśnie okulistyka i narzędzia diagnostyczne, którymi dysponujemy.