20 stycznia 2021

Klimakterium definiowane może być jako okres przekwitania. W tym czasie kobiecy organizm przechodzi stopniowo ze stanu płodnego w bezpłodny. Następuje trwałe ustanie menstruacji, które jest konsekwencją niedoczynności jajników. Kobiety borykają się nie tylko z licznymi dolegliwościami, wśród których do najbardziej znanych należą wahania nastroju czy uderzenia gorąca. Klimakterium jest ściśle powiązane również ze zmianami/zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Jest to jednak w pełni naturalnie przebiegający proces, którego kobieta nie powinna się obawiać. Warto zwrócić uwagę, że w powszechnym, niemedycznym języku, każdy z nas zna klimakterium jako menopauzę.

Menopauza dzieli się na cztery zasadnicze, następujące po sobie okresy. Pierwszym z nich jest premenopauza, która dotyka kobiety kilka, lub nawet kilkanaście lat przed wystąpieniem menopauzy. Objawia się zaburzeniami miesiączkowania, a także bezowulacyjnymi cyklami, ponadto nieznacznie podniesione jest stężenie gonadotropin przysadkowych. Kolejnym okresem jest peri menopauza, w jej trakcie zaobserwować można mniejszą liczbę pęcherzyków jajnikowych, jajniki są mniej wrażliwe na hormony podwzgórza. Mniejsze są także ilości progesteronu i estrogenu we krwi. Trzeci, zasadniczy etap to menopauza właściwa, po niej następuje etap czwarty, którym jest pomenopauza, w jej czasie następuje wyraźny spadek stężenia progesteronu oraz estrogenu.

Jakie są zatem najczęstsze/typowe objawy menopauzy?

– Najczęściej kobiety dotyka nadmierna potliwość oraz uderzenia gorąca

– Poranne wstawanie, związane z powszechnie występującym uczuciem niepokoju

– Regularne zaburzenia koncentracji

– Bóle mięśni, bóle głowy

– Wahania hormonalne mogą prowadzić do zaburzeń depresyjnych, występuje lęk przed nową, nieznaną sytuacją

– Przewlekłe zmęczenie

W jaki sposób można zapobiegać poważniejszym powikłaniom menopauzy? Przede wszystkim warto postawić na profilaktykę, poprzez regularne badanie poziomu cholesterolu, ciśnienia. Wiele pożytku dla organizmu kobiety przyniesie uprawianie jakiejkolwiek aktywności sportowej. Kobiety palące papierosy powinny jak najszybciej rzucić palenie, a także zażywać witaminę D oraz wapń. Menopauza jest leczona najczęściej przez zastosowanie hormonalnej terapii zastępczej. Uzupełnia ona niedobór hormonów produkowanych przez jajniki, dzięki niej można zapobiec miażdżycy, osteoporozie, ma pozytywny wpływ m.in. na układ moczowy, nerwowy. Leczenie jest skuteczne, gdy trwa minimum 5 lat, trzeba jednak uważać na zbyt dług okres leczenia, który może sprzyjać rozwojowi raka piersi czy raka endometrium. W leczeniu klimakterium pomagają także naturalne zioła, które łagodzą wiele przykrych objawów. Do najczęściej zalecanych w terapii ziół, należą soja zwyczajna, pluskawica groniasta i niepokalanek pieprzowy.

W naszej poradni ginekologicznej otaczamy kobiety pełną opieką lekarską. Rozpoznajemy, diagnozujemy oraz leczymy schorzenia ginekologiczne. Kobiety w wieku menopauzalnym zachęcamy do dalszej dbałości i kontroli zdrowia intymnego, ze szczególnym uwzględnieniem monitoringu ewentualnych zmian onkologicznych. Wyróżnia nas wysokiej jakości sprzęt medyczny, w pełni wyposażony gabinet, który jest miejsce przyjaznym, do którego z przyjemnością chce się wracać. Pamiętajmy o tym, by świadomie dbać o swoje zdrowie i życie.