30 grudnia 2020

Coraz częściej, nasze wizyty u okulisty związane są z tzw. zespołem suchego oka. To schorzenie, które pojawia się w momencie gdy nasze oczy nie są w stanie wyprodukować dostatecznej ilości łez, lub w sytuacji gdy ich skład nie jest w stanie odpowiednio nawilżyć oka. Zespół suchego oka sprawia, że odczuwamy dyskomfort związany z czerwonymi, suchymi oczami. Do objawów tej choroby należą także „widzenie jak przez mgłę”, pacjentom dokuczają także swędzenie i światłowstręt, lecz zdecydowanie częściej są to uczucie ciężkości i zmęczenia powiek. Zmiany mogą wystąpić w obu oczach, a ich nasilenie występuje przy dłuższej pracy przy komputerze, korzystaniu ze smartfonów. Szkodliwe dla naszych oczu mogą być także takie czynniki jak klimatyzacja czy zanieczyszczone powietrze. Rozwojowi zespołu suchego oka sprzyjają także: choroby ogólnoustrojowe takie jak nowotwory złośliwe, trądzik różowaty, a także schorzenia reumatyczne i tarczycy.

Jak rozpoznać zespół suchego oka za pomocą badań? Jednym z nich jest ocena szybkości wysychania oczu. Zakropione kroplą barwnika fluoresceiny oko, zostaje poddane badaniu tzw. lamie szczelinowej. Badanie to można wykonać także za pomocą aparatów komputerowych, te dostępna są jednak w niektórych placówkach. Innym sposobem jest wykonanie testu Schimera. Polega on, na złożeniu zagiętego paska bibuły do worka spojówkowego. Po około 5 minutach określa się jego stopień zwilżenia. Nie jest to jednak tak dokładne badanie, jak pierwsze z wymienionych. Za jego pośrednictwem lekarz jest w stanie ocenić tylko i wyłącznie jeden element filmu łzowego (warstwa wodna, czyli po prostu łzy), a nie stopień zwilżenia powierzchni oka.

Zdecydowana większość pacjentów, która ZSO przechodzi w sposób umiarkowany czy łagodny, powinna kilka razy dziennie stosować „sztuczne łzy”, które skuteczne zwilżą powierzchnię ich oczu. Te są szczególnie przydatne osobom, które na zespół suchego oka narzekają w szczególnych przypadkach. Mowa przede wszystkim  o tych spędzających sporo czasu przed komputerem, czy szczególnie narażonych na działanie wietrznej pogody. Gdy przypadki są cięższe, niż te opisane powyżej, powinniśmy skorzystać ze specjalnych kropli w formie żelu. Substancja w nich zawarta, charakteryzuje się trwalszą lepkością niż standardowe krople, a także zdecydowanie dłużej utrzymuje się na powierzchni oka. Warto zadbać o swoje oko również w nocy. W tym wypadku idealna do zastosowania będzie maść, która skutecznie wspomoże nasze oczy. W trakcie snu gruczoły łzowe są w stanie wydzielić o wiele mniej cieczy łzowej, aniżeli w ciągu dnia. O ile to możliwe, powinniśmy zniwelować czynniki zewnętrzne, które sprzyjają rozwojowi zespołu chorego oka.

W naszej poradni okulistycznej kompleksowo zadbamy o twój wzrok, który jest tak ważny każdego dnia. Diagnozujemy, leczymy i korygujemy wady wzroku oraz schorzenia o charakterze okulistycznym. Profilaktyka jest dla nas niezwykle ważna, dlatego za każdym razem staramy się uświadomić pacjentów w tym zakresie. Wiemy, że zdecydowaną większość wad wzroku wcześnie wykrytych można zahamować, a nierzadko całkowicie wyleczyć.