29 października 2020

Twoje dziecko budzi się z katarem i bólem gardła? W 2019 roku nie wywołałoby to u Ciebie żadnej paniki. Mamy jednak rok 2020. W tej sytuacji pewnie już zadasz sobie pytanie: czy to COVID-19?

Jedynym sposobem na sprawdzenie, czy Twoje dziecko ma COVID-19, jest wykonanie testu. Ale dopóki nie będziesz mieć okazji porozmawiać z lekarzem swojego dziecka i wykonać badanie, oto wskazówki, które pomogą określić, co się dzieje i co należy robić dalej.

Statystyki  zachorowalności rosną w całym kraju.

Jeśli Twoje dziecko jest chore, NIE zabieraj go do szkoły, na zajęcia sportowe, na imprezy lub spotkania rodzinne bez rozmowy z lekarzem dziecka.

To TYLKO POCZĄTEK naszego sezonu chorobowego i musimy zachować czujność, aby nie dopuścić do eskalacji wskaźników chorych na COVID-19.

 

Czy to alergia?

Pamiętaj, że cechą charakterystyczną sezonowych alergii jest swędzenie i łzawienie oczu lub swędzenie nosa i skóry. Ponadto zapewne już znasz historię podobnych objawów sezonowych u Twojego dziecka. Wypróbuj lek, który zazwyczaj podajesz dziecku w takiej sytuacji, i skontaktuj się ze swoim lekarzem w celu uzyskania pomocy.

 

Czy to grypa?

Grypa jest znana z wysokiej gorączki, objawów ze strony układu oddechowego i zmęczenia u dzieci. To naprawdę powala dzieciaki. Jeżeli chcesz tego uniknąć, porozmawiaj ze swoim lekarzem na temat szczepionki przeciwko grypie.

 

Czy to przeziębienie?

Przeziębienia to infekcje górnych dróg oddechowych. Katar, ból gardła i łagodna gorączka są bardzo częste w tym przypadku. Przeziębienie rzadko powoduje uciski w klatce piersiowej lub objawy ze strony przewodu pokarmowego.

 

Czy to COVID-19?

COVID-19 na razie jest wykrywany u osób, które mają wszystkie wyżej wymienione objawy. U dzieci jednak w tym przypadku rzadziej występują objawy grypowe, ale częściej zdarzają się symptomy, takie jak utrata smaku i węchu. Dzieci mają również więcej objawów ze strony przewodu pokarmowego w związku z tą chorobą. Ryzyko wystąpienia COVID-19 jest również większe, jeżeli dziecko miało styczność z osobą chorą.

 

Jak postępować w tych sytuacjach?

Zadzwoń do naszego lekarza i pozwól nam pomóc. We wszystkich tych przypadkach nie jest łatwo stwierdzić, co dokładnie dolega Twojemu maluchowi. Pracujmy razem nad tym, aby prawidłowo zidentyfikować i jak najszybciej odizolować ludzi z koronawirusem, żeby chronić pozostałych członków naszych rodzin.