20 października 2020

Ból w plecach może pojawić się nagle lub występować przez dłuższy okres czasu po twojej prawej lub lewej stronie, pogarszając się z każdym dniem. Jednak bez względu na jego dokładną lokalizację, jedno jest pewne: ból pleców może sygnalizować poważny problem.

Biorąc pod uwagę obecny styl życia wielu ludzi – siedząca praca, niezdrowe jedzenie i brak aktywności, specjaliści sygnalizują, że większość populacji będzie mieć problemy z kręgosłupem w ciągu swojego życia.

Ten ból może promieniować z kości, stawów, więzadeł, mięśni lub z wielu różnych źródeł. Jest wiele powodów takich symptomów: np. kontuzje sportowe, zła postawa, otyłość i stres psychiczny.

Jednostronny ból pleców to dość powszechny problemem. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie objawy należy obserwować i co może oznaczać ból pleców po jednej stronie. Upewnij się, kiedy należy udać się do lekarza.

 

Urazy i napięcia mięśniowe

Urazy struktur kręgosłupa mogą wystąpić w mięśniach, dyskach lub stawach i stanowią najczęstszą przyczynę bólu pleców tylko po jednej stronie. Często pojawiają się po lekkich urazach, aktywności sportowej lub wypadku samochodowym.

Urazy tkanek zwykle powodują ból w centralnej części kręgosłupa, ale mogą prowadzić do bólu całości, prawej lub lewej strony pleców.

Zła postawa jest kolejnym możliwym winowajcą jednostronnego bólu pleców. Zazwyczaj kiedy siedzimy, wszystko powinno być ustawione pod kątem 90 stopni: kolana, kostki, biodra i łokcie. Kiedy siedzimy niepoprawnie, nasze mięśnie się napinają.

Objawy napięcia mięśni to:

  • ograniczony zakres ruchu
  • tkliwość lub obrzęk
  • skurcze mięśni

 

Problemy z układem kostnym

Zapalenie stawów może również powodować ból po jednej stronie pleców i ogólne osłabienie organizmu. Ból może promieniować wzdłuż nogi.

Twoje możliwości leczenia zależą od tego, jaki problem zakłóca Twoje codzienne życie: problemy genetyczne, stres, palenie papierosów lub zakażenia.

Porozmawiaj o tym z lekarzem.

Leczenie może obejmować leki przeciwbólowe i okłady. Niektóre sytuacje wymagają natomiast wdrożenia fizjoterapii lub zabiegu operacyjnego.

 

Problemy narządów wewnętrznych

Chociaż na początku możesz nie przypuszczać, ból po prawej lub lewej stronie pleców może w rzeczywistości pochodzić z narządów w środkowej części pleców, brzucha lub miednicy. Ten ból może oznaczać infekcję, stan zapalny lub podrażnienie. Powyższe objawy mogą sygnalizować problemy z:

  • nerkami,
  • trzustką,
  • macicą,
  • innymi narządami.

Jeśli doświadczasz kamieni nerkowych lub infekcji nerek, prawdopodobnie będziesz mieć również inne objawy, w tym ból podczas oddawania moczu, nudności lub gorączkę.

Przewlekłe zapalenie jelita grubego, zwane wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, może również powodować ból pleców – wraz ze skurczami brzucha, problemami trawiennymi, utratą wagi i zmęczeniem.

U kobiet ból miednicy spowodowany endometriozą lub mięśniakami może promieniować do dolnej prawej części pleców. Ten ból często wiąże się również z innymi problemami, w tym nieprawidłowymi miesiączkami, częstym oddawaniem moczu i bólem podczas stosunku.

 

Uścisk nerwu

Rzadko udajemy się na pogotowie z powodu bólu pleców, ale nie zmienia to faktu, że należy ten ból  potraktować poważnie, zwłaszcza, kiedy występuje po prawej lub lewej stronie. Udaj się na pogotowie, jeśli ból pleców jest silny.

Jedną z przyczyn może być uścisk nerwu na końcu rdzenia kręgowego. Zwykle objawy obejmują drętwienie wokół pachwiny, silny ból nóg, utratę kontroli nad jelitami, pęcherzem a nawet paraliż.

Ważne jest, aby z powyższymi objawami natychmiast zgłosić się do lekarza w celu oprawnej diagnozy.

Pamiętaj: lepiej być nadmiernie ostrożnym, gdy masz do czynienia z bólem pleców po prawej lub lewej stronie, zwłaszcza jeśli ból utrudnia Twoje codzienne życie lub pojawia się nagle i nie ustępuje po odpoczynku lub przyjmowaniu leków.

Porozmawiaj ze swoim lekarzem lub udaj się na pogotowie, aby niezwłocznie rozwiązać problem z Twoimi plecami.