24 września 2020

COVID-19 z pewnością zmienił nasze przyzwyczajenia i zachowanie.  Życie naszych dzieci również się zmieniło – zaczynając od tego, jak się uczą i chodzą do szkoły, po zajęcia dodatkowe, w których mogą uczestniczyć i czas wolny z przyjaciółmi.

W ostatnim czasie jednak od nieograniczonych możliwości wyboru sportów i sposobów pozostawania aktywnym przeszliśmy w inną rzeczywistość, pełną ograniczeń i obaw związanych z tym, co jest bezpieczne.

Z punktu widzenia rodziców, jak również lekarzy ważne jest znalezienie sposobu, aby dzieci i pacjenci byli aktywni fizycznie i uprawiali sport w bezpieczny sposób.

Otyłość i zmiany w samopoczuciu psychicznym spowodowane brakiem aktywności to bardzo częsta przypadłość! Niektóre dzieci uprawiają sport, aby zrzucić kilogramy, które mogłyby im zaszkodzić w przyszłości. Inni natomiast chętnie uczestniczą w takich zajęciach zawodowo.

Udowodniono, że aktywność fizyczna poprawia układ odpornościowy, pomaga zapobiegać przybieraniu na wadze i powstawaniu chorób cywilizacyjnych oraz łagodzi stres i niepokój.

Dlatego właśnie aktywność jest bardzo ważna! Jak więc jako rodzice możemy zapewnić swoim dzieciom dostateczną dawkę ruchu i zdrowie w tak niepewnych czasach? Z pewnością nie jest to łatwe pytanie, zwłaszcza, że ​​ochłodzenie zbliża się już wielkimi krokami. Mamy dla Was kilka pomysłów, jak zadbać o aktywność fizyczną u dzieci, która według lekarzy powinna trwać co najmniej 60 minut dziennie.

 

Zróbcie to razem!

Dzieci będą chętniej ćwiczyć, jeśli zobaczą, że ich rodzice też to robią. Zarezerwuj czas wieczorem oraz w weekendy, żeby spędzić go aktywnie całą rodziną. Przejażdżka rowerem, spacer po okolicy czy ćwiczenia w domu – zróbcie to razem. Sprawi to, że Ty również poczujesz się lepiej.

 

Mała rywalizacja – to dobry sposób

Niektóre dzieci dobrze reagują na różne wyzwania i współzawodnictwo. Dzieci lubią wyznaczać cele do osiągnięcia. Ty też możesz to zrobić, by zachęcić pociechę do aktywności fizycznej.

 

Korzystaj z technologii dla dobra Twojego dziecka

Wielu z nas martwi się tym, ile czasu spędzają nasze dzieci przed ekranem. Jeśli jednak pogoda nie sprzyja zajęciom na świeżym powietrzu, aktywność fizyczną można uprawiać w pomieszczeniach. YouTube oferuje mnóstwo filmów z ćwiczeniami i jogą dla dzieci, które zapewnią również dobrą zabawę. Znajdziesz tam propozycje dopasowane do dzieci w każdym wieku.

 

Nie bój się ubrać w ciepłą odzież

Kiedy robi się zimno, często odpuszczamy zajęcia na świeżym powietrzu. Zainwestuj w odpowiednie ubrania i wybierz się na zewnątrz. Wędrówki piesze, spacery i jazda na rowerze są nadal możliwe jesienią i zimą przy odpowiednim sprzęcie.

Bądź kreatywny i spraw, by Twoje dzieci miały zdrowe nawyki!