27 sierpnia 2020

Problem dalekowzroczności jest często pomijany podczas omawiania problemów ze wzrokiem.

Nadwzroczność może być spowodowana wieloma różnymi czynnikami. Bardzo często jest to wada dziedziczna. W niektórych przypadkach przyczyną jest zbyt krótka gałka oczna, więc obraz wizualny nie ma miejsca, aby prawidłowo odbijać się na siatkówce.

Dalekowzroczność często objawia się we wczesnym dzieciństwie, ale prawidłowy rozwój dziecka rozwiązuje ten problem. Oko w tym okresie zwykle dostosowuje się, korygując problem.

Problem ten u większości osób rozwija się wraz z wiekiem. Z biegiem lat nasze oczy tracą część zdolności dostosowywania się. Od około 40 roku życia coraz trudniej skupiać wzrok na bliskich obiektach. Gdy sytuacja się pogarsza, możesz zacząć zauważać niektóre objawy nadwzroczności.

Objawy te ogólnie można podzielić na kilka kategorii:

• Pobliskie obiekty mogą wydawać się zamazane.
• Możesz odczuwać ciągłe zmęczenie oczu, w tym swędzenie lub pieczenie. Osoby wtedy często mrużą oczy, aby wyraźnie widzieć.
• Pojawia się dyskomfort oczu lub ból głowy po wykonaniu zadań, takich jak czytanie, pisanie lub praca przy komputerze.

Rozpoznawanie i diagnozowanie nadwzroczności

Aby zdiagnozować problem należy udać się do okulisty. Podczas wizyty specjalista przeprowadza kompleksowe badanie wzroku, aby ustalić, czy Pacjent cierpi na nadwzroczność.
Każdy dorosły powinien zaplanować taką wizytę i wykonywać kompleksowe badania przynajmniej raz na dwa lata. Nasz okulista po wstępnym wywiadzie jest w stanie ocenić szereg różnych czynników, które mogą wpłynąć na zdrowie Twoich oczu.

Leczenie nadwzroczności

Leczenie nadwzroczności różni się w zależności od stanu zdrowia Pacjenta oraz problemu i długości okresu występowania objawów. Uwzględniane są również preferencje chorego.

Okulary i soczewki kontaktowe to najprostsze i najpowszechniejsze rozwiązanie. Niektórzy mogą również zdecydować się na operacyjną korekcję wzroku.
Jeśli masz problemy z patrzeniem na bliskie przedmioty, trudność sprawiają Ci najprostsze czynności, takie jak czytanie, odczuwasz ból głowy i zmęczenie oczu, powinieneś rozważyć wizytę u okulisty.

Nieleczona dalekowzroczność może negatywnie wpływać na jakość życia, a częste zmęczenie oczu i bóle głowy mogą uniemożliwić normalne funkcjonowanie.

Skontaktuj się z nami już dziś, jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat możliwości rozpoznania i leczenia problemów ze wzrokiem. Zrób to dla siebie!