10 sierpnia 2020

Laryngolog – to specjalista, który zajmuje się różnymi problemami związanymi z chorobami ucha, nosa i gardła. Musisz jednak wiedzieć, kiedy nadchodzi ten moment, kiedy warto się spotkać z takim specjalistą. Istnieje wiele symptomów i oznak, na które warto zwrócić uwagę.

Oto pięć bardzo wyraźnych wskazówek, że nadszedł czas, aby odwiedzić lekarza laryngologa.

 

Trwała utrata słuchu

Jeśli zauważasz, że masz problemy ze słuchem, które trwają nawet kilka dni, pora udać się do laryngologa. Chwilowa utrata słuchu może być spowodowana – np. słuchaniem głośnej muzyki dłużej niż jest to zalecane. Jeżeli jednak problem nie ustępuje, może to oznaczać trwałe uszkodzenie słuchu, dlatego natychmiast musisz podjąć odpowiednie działania.

 

Ból zatok

Ból zatok jest bardzo uciążliwy i może oznaczać zapalenie błony śluzowej wyściełającej zatoki przynosowe i nos. Jeśli odczuwasz ból, który nasila się przy poruszaniu głową, masz uczucie rozpierania w okolicy policzków i czoła, dolegliwości te utrzymują się przez kilka dni, warto odwiedzić specjalistę laryngologa. Ważne, by jak najwcześniej ustalić przyczynę bólu i zastosować najlepszy dla Ciebie plan leczenia.

 

Ciągle zatkany nos

Ciągle budzisz się z zatkanym nosem? Masz problem z oddychaniem, ponieważ przez cały czas czujesz, że przewód nosowy jest zatkany? Jeśli tak, to warto poszukać laryngologa. Ciągłe zatkanie błony śluzowej nosa nie jest normalne i zwykle jest oznaką uporczywego problemu. Podczas konsultacji ze specjalistą, dowiesz się, jaka jest tego przyczyna i od razu otrzymasz rozwiązanie. Typowe przyczyny to alergie, infekcje lub nawet skrzywiona przegroda nosowa.

 

Ból gardła

Ból gardła to bardzo powszechna dolegliwość. Dlatego właśnie większość z nas nie zakłada, że warto dzwonić do laryngologa, gdy tylko poczujemy, że coś dzieje się z naszym gardłem . Warto natomiast udać się do lekarza specjalisty, jeśli ból gardła jest bardzo silny, przeszkadza nawet w piciu wody lub jeśli odczuwasz go dłużej niż tydzień. Oba przypadki wskazują, że Twoim problemem prawdopodobnie nie jest zwykły ból gardła. Umów się na wizytę, a zostaniesz poddany dokładnemu badaniu gardła, aby sprawdzić, czy problem jest poważniejszy niż myślisz: np. możesz mieć zapalenie migdałków.

 

Szum, dzwonienie w uszach

Jeśli odczuwasz ciągły szum w uszach, wymagasz konsultacji u laryngologa. W niektórych przypadkach szum w uszach jest w rzeczywistości wczesnym objawem utraty słuchu. Może to również oznaczać, że masz infekcję ucha lub inny problem ze słuchem. Niezwłocznie skontaktuj się ze swoim laryngologiem, aby od razu to rozpocząć leczenie.

 

Bądź świadomy, że te 5 objawów może nie minąć bez interwencji lekarskiej.  W tych przypadkach umów się na wizytę u specjalisty laryngologa. Im szybciej zareagujesz, gdy zauważysz symptomy, tym szybciej możesz rozpocząć leczenie, by pozbyć się dyskomfortu i bólu.