28 lipca 2020

Planujesz wyjazd wakacyjny? Oczami wyobraźni widzisz się już na plaży, opalającą się w słońcu, pływającą w orzeźwiającej wodzie lub w trakcie grilla w ogrodzie z przyjaciółmi

Co musisz zrobić, by nic nie stanęło na przeszkodzie twoich wakacyjnych planów?

Szczególnie latem musisz zadbać o swoją higienę intymną!

Wraz ze wzrostem temperatury na zewnątrz nasze ciało nagrzewa się i może się pocić, również w miejscach intymnych.  Ciepłe i wilgotne środowisko może zwiększać ryzyko infekcji intymnych. Chociaż tego typu infekcje są dość częstą przypadłością, objawy jej towarzyszące, nigdy nie są przyjemne.

Gorąca temperatura na zewnątrz może prowadzić do wzrostu ilości drożdżaków w pochwie, powodując zapalenie pochwy i sromu. W okresie letnim mogą wystąpić stany zapalne dróg moczowych spowodowane infekcjami bakteryjnymi.

Jeżeli nie chcesz, żeby nieprzyjemne swędzenie, ból, czy nawet gorączka zepsuły ci wyjazd, mamy dla Ciebie kilka ciekawych informacji.

Oto 5 najważniejszych wskazówek, jak należy zadbać o zdrowie miejsc intymnych w tym okresie.

Z czego jest wykonana Twoja bielizna?

Jeśli chodzi o bieliznę, latem w pierwszej kolejności musisz zwrócić uwagę na tkaninę, z której jest ona wykonana.

Najlepiej wybierz bieliznę, spodnie i spodenki wykonane z oddychających materiałów, na przykład bawełny i zrezygnuj z materiałów syntetycznych. Bez względu na to, jak pięknie wyglądają, żadna infekcja intymna nie jest tego warta!

 

Nie leż w mokrym bikini!

Ciepłe i wilgotne środowisko jest idealne dla rozwoju grzybów z rodzaju Candida. Mokry kostium kąpielowy lub przepocone ubrania (np. po siłowni) mogą przekształcić się w pożywienie dla bakterii. Nie znaczy to, że nie możesz się kąpać. Oznacza to po prostu, że po kąpieli najlepiej spłukać się w czystej wodzie i natychmiast przebrać się w suchą bieliznę.

 

Podmywaj się często, ale bez żelu

Może Cię to zaskoczyć, ale częste używanie żeli zapachowych do higieny intymnej może zwiększyć ryzyko infekcji. Produkty zapachowe mogą zmienić równowagę pH pochwy i usunąć dobre bakterie, które są odpowiedzialne za zdrowie naszych miejsc intymnych.

Jeśli naprawdę często odczuwasz potrzebę się odświeżyć, możesz użyć zwykłej bawełnianej szmatki i trochę letniej wody.

 

Zwróć szczególną uwagę na higienę podczas miesiączki

Podobnie jak mokre bikini, tampony i wkładki mogą stworzyć warunki sprzyjające rozwojowi bakterii. Nawet, gdy plamienie jest małe, pamiętaj o regularnej zmianie tamponów i podpasek.

 

A co z depilacją?

Jeżeli chcesz pozbyć się owłosienia na ciele, w tym wrażliwego obszaru bikini, pamiętaj by zachować odstęp czasowy (najlepiej 24-48 godzin), zanim wskoczysz do basenu. Podrażnione pory skóry również są bardzo podatne na infekcje.

 

Pamiętaj, że nieleczone infekcje intymne, są nie tylko nie wygodne, ale mogą również wywołać długotrwałe powikłania. Nie pozwól, aby infekcja stała na przeszkodzie Twojego letniego wypoczynku. Trzymaj się tych wskazówek, a w razie jakichkolwiek objawów, skonsultuj się z lekarzem.