09 lipca 2020

Wiosną zaczynają kwitnąć rośliny, drzewa – może to być prawdziwe wyzwanie dla alergików. Osoby cierpiące na alergie wiosenne cieszą się, bo wiosna już jest za nami…ale nie tak szybko!

Sezon letni może sprawiać kłopoty dla zupełnie nowej grupy alergików. Letnie alergie mogą powodować poważne objawy u niektórych osób, które mogą się czuć tak samo złe, jak alergicy porą wiosenną.

Przyjrzyjmy się niektórym z najczęstszych letnich sprawców alergii.

 

Trawa

Osoby uczulone na trawę najprawdopodobniej najgorzej reagują na pyłki traw, a nie na jej liście. Alergia na pyłki traw najczęściej objawia się jako nieżyt nosa. W miesiącach letnich trawa zapyla się, a następnie jest podnoszona w powietrze. Najwyższa liczba pyłków występuje w ciepłe, suche i wietrzne dni. Objawy alergii na trawę mogą ujawniać się na wiele sposobów: najczęściej występuje katar, swędzenie i łzawienie oczu. Wysypki skórne mogą występować u osób z cięższą formą alergii lub przy bezpośrednim kontakcie alergika z trawami.

Sposobami na uniknięcie pyłków traw jest przebywanie w zamkniętym pomieszczeniu, branie prysznica i częsta zmiana ubrań, a także zamykanie drzwi i okien.

 

Ukąszenia owadów

Lato to pora roku, gdy w powietrzu lata mnóstwo owadów. Ciepła pogoda temu sprzyja. Najczęściej spotykane są pszczoły, szerszenie i osy. Większość z nas stara się uniknąć bolesnego użądlenia, ponieważ w skrajnych przypadkach uczulenie może doprowadzić do anafilaktycznej reakcji alergicznej.

Typowe objawy towarzyszące alergii na użądlenie owadów to: ból, obrzęk, zaczerwienienie i swędzenie występujące w miejscu użądlenia. Osoby cierpiące na ciężką formę alergii oprócz wyżej wymienionych objawów mogą mieć również inne:

  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe,
  • obrzęk języka lub gardła,
  • trudności w oddychaniu,
  • zawroty głowy
  • utrata przytomności.

Ciężkie reakcje mogą wystąpić w ciągu kilku minut po użądleniu i wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej. Po początkowej reakcji alergicznej na użądlenie owada istnieje 65% szansa na podobną lub gorszą reakcję, jeśli nastąpi ponownie ukąszenie.

Dlatego właśnie warto zachować szczególne środki ostrożności, by zmniejszyć ryzyko użądlenia. Warto unikać chodzenia boso na zewnątrz i używania słodkich perfum i balsamów. Unikać należy także jedzenia na piknikach, ponieważ owady również bardzo się nim interesują.

 

Pleśń

Istnieje wiele rodzajów pleśni, które mogą towarzyszyć nam przez cały rok. Niektóre z nich rozwijają się najbardziej właśnie w okresie letnio-jesiennym.  W wilgotnym środowisku zarodniki pleśni łatwiej przedostają się przez powietrze, podobnie jak pyłki, do dróg oddechowych.  Objawy alergii na pleśń są podobne do objawów alergii na pyłki: kaszel, kichanie, katar, zaczerwienienie i swędzenie oczu. Aby zmniejszyć objawy alergii na pleśnie, należy unikać miejsc wilgotnych, które mogą być najlepszym środowiskiem dla ich rozwoju.

Sezonowe owoce i warzywa

Brzoskwinie, pomidory, ogórki i marchewki to tylko niektóre ze świeżych produktów, które uwielbiamy jeść w miesiącach letnich. Niestety dla niektórych osób, cierpiących na alergie, owoce te mogą powodować niepożądane reakcję. Objawy takiej alergii często są podobne do objawów innych chorób, dlatego są trudne w rozpoznaniu. Może pojawić się ból brzucha, biegunka, wysypka na skórze a nawet problemy z oddychaniem.

Masz wyżej wymienione objawy w okresie letnim? Może to być alergia! Umów się na spotkanie z naszym lekarzem, zadzwoń do Centrum Medycznego Zjednoczenia UROVITA pod numer 32 348 18 60.