26 czerwca 2020

Kiedy cierpisz na chorobę zapalną, taką jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), to, co robisz na co dzień, może mieć znaczący wpływ na samopoczucie.

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS, inna nazwa – gościec) jest przewlekłą chorobą zapalną atakującą stawy, jak również różne inny narządy. Nieleczona może powodować niszczenie stawów i ich niesprawność, a nawet uszkodzenie narządów.

Przyczyny jej pojawienia się różne: są to skłonności genetyczne, dysfunkcja układu odpornościowego, stres, palenie papierosów oraz zakażenie niektórymi wirusami i bakteriami wpływającymi tę chorobę.

RZS objawia się bardzo nieprzyjemnymi dolegliwościami, takimi jak:

  • stany podgorączkowe i gorączka,
  • bólu stawów, obrzęku, zniekształceń, zesztywnień.

Jak wiadomo, wczesne wykrycie choroby oraz zastosowanie skutecznego leczenia pod nadzorem lekarza hamuje postęp choroby, zapobiega jej powikłaniom i umożliwia normalne funkcjonowanie.

Co jeszcze możesz zrobić, żeby choroba nie postępowała?

Sposób leczenia i leki różnią się w zależności od indywidualnego stanu Pacjenta. Specjaliści jednak jednogłośnie twierdzą, że w przypadku RZS warto utrzymywać regularną aktywność. Uprawianie sportu pomoże nie tylko zmniejszyć ból stawów ale opóźni również komplikacje związane z chorobą. Szczególnie zalecane są ćwiczenia cardio o umiarkowanej intensywności, na przykład szybkie chodzenie, pływanie i bieganie.

Oczywiście, dobrze rozumiemy sytuacje, w których pomimo wiedzy, że sport jest w stanie pomóc, wykonywanie ćwiczeń jest naprawdę trudne, gdy nie czujesz się najlepiej.

Niektóre nasze Pacjentki dzielą się z nami swoimi emocjami.

Pani Katarzyna twierdzi, że w walce z objawami RZS pomaga jej praca w domu. Przed pandemią koronawirusa uczęszczała również na zajęcia zumby.

Inna nasza Pacjentka Pani Justyna mówi, że jest przyzwyczajona do energicznego chodzenia, długich spacerów. Uwielbia ona również zajęcia z jogi, które z łatwością znajduje na YouTube: „Po prostu wykonuję ruchy, które mogę wykonać”, – mówi ona. „Nawet, gdy czuję się niezbyt dobrze, wiem, że lekki ruch pomoże mi poczuć się lepiej”.

Regularna aktywność może pomóc zwalczyć objawy reumatoidalnego zapalenia stawów. Pamiętaj jednak, że zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Specjalista zapewni spersonalizowane wskazówki, które na pewno pomogą.

Zdrowe są istotne

Czasami są to małe rzeczy, z którymi mamy do czynienia na co dzień, które mogą przyczynić się do wielkich postępów w walce z chorobą. W tym przypadku oprócz już wyżej wspomnianych ćwiczeń, nie możemy zapominać o odpowiedniej diecie i odpoczynku.

Zwracaj szczególną uwagę na to, co spożywasz, wysypiaj się, śpij od siedmiu do ośmiu godzin w ciągu nocy. Jeśli twoje ciało próbuje Ci powiedzieć, że należy zwolnić, posłuchaj i odpocznij, a następnie wróć do tego, co musisz zrobić.

Znajdź zaufanego eksperta

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, znajdź dobrego reumatologa lub lekarza specjalizującego się w chorobach stawów. Specjalista z doświadczeniem wie, jak pracować z chorymi na RZS i jest w stanie zalecić najlepszy odpowiedni sposób leczenia.

Rób to, co kochasz

Aby utrzymać jakość życia, nie pozwól, aby jakakolwiek diagnoza powstrzymywała cię przed robieniem tego, co kochasz. Dostosuj swoje hobby i zainteresowania do swoich możliwości.

Masz pytania? Zadzwoń do naszego Centrum Medycznego.

Tel.  32 348 18 60