15 czerwca 2020

Latem dużo więcej czasu spędzamy na zewnątrz, co oznacza, dłuższy okres ekspozycji na słońce. Czy jesteś przygotowany i posiadasz odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną?

Większość z nas nakrywa głowę i stosuje krem z filtrem, ale często zapominamy o tym, że warto chronić również nasze oczy. Od tego zależy nie tylko komfort widzenia w warunkach nasłonecznienia, ale również zdrowie naszych oczu. Pamiętaj o okularach przeciwsłonecznych!

Promienie UV a zdrowy wzrok

Nawet jeśli starasz się unikać patrzenia bezpośrednio na słońce, przebywanie na zewnątrz przez dłuższy czas bez odpowiedniej ochrony może spowodować oparzenia słoneczne Twoich oczu. Objawy takiego poparzenia są nieprzyjemne, może pojawić się zaczerwienienie, uczucie ciała obcego (ziarnka piasku) w oku podczas mrugania, wrażliwość na światło, łzawienie i niewyraźne widzenie. W zaśnieżonych obszarach często wystąpienie takich symptomów nazywa się „ślepotą śnieżną”, ale problem ten często pojawia się również na piaszczystych plażach.

Długotrwałe narażenie na promieniowanie UV może mieć bardzo szkodliwy wpływ na nasze widzenie i zwiększa ryzyko wystąpienia stanów zagrażających wzroku, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) i zaćma. Stajemy się również bardziej podatni na skrzydlik, w środowisku międzynarodowym nazywanym „okiem surferów” (nadmierny rozrost spojówki, lub błony śluzowej, która pokrywa białą część oka) i pinguecula (żółtawe guzki, zgrubienie spojówki na białej części gałki).

Jak chronić swoje oczy przed słońcem?

Priorytetową kwestią, jaką powinniśmy się kierować przy wyborze nowej pary okularów przeciwsłonecznych, jest zapewnienie pełnej ochrony przed promieniowaniem UV. Jeżeli kupujesz okulary bez konsultacji z okulistą, sprawdź etykietę, żeby się upewnić, że model, który Cię interesuje, w największym stopniu blokuje promienie UVA i UVB. Soczewki polaryzacyjne to wszechstronne soczewki dla okularów przeciwsłonecznych, które również są w stanie zapewnić doskonałą ochronę. Eliminują one odblaski od światła słonecznego odbijającego się od powierzchni wokół nas, w tym innych samochodów i powierzchni wody.

O czym jeszcze musisz pamiętać?

Oprócz noszenia okularów przeciwsłonecznych na zewnątrz w ciągu dnia, są jeszcze inne rzeczy, które możesz zrobić, aby chronić oczy przed słońcem:

Staraj się zminimalizować czas spędzany na słońcu w godzinach 10: 00-16: 00.

Noś czapki z szerokim daszkiem, aby uzyskać dodatkowy cień.

Jeśli nie masz pewności, które okulary przeciwsłoneczne najlepiej chronią twoje oczy przed promieniami UV, nasz specjalista może Ci pomóc! Nasz okulista chętnie przedstawi rekomendacje dotyczące okularów przeciwsłonecznych, pomoże dobrać te najbardziej odpowiednie dla Ciebie. Skontaktuj się z nami lub umów się na wizytę, jeśli masz świadomość tego, że Twój wzrok jest bardzo ważny.