29 maja 2020

Zaburzenia miesiączkowania to jedna z najczęstszych dolegliwości, z którą kobiety zgłaszają się do lekarza ginekologa. Przyczyny takiej nieprawidłowości są różne.  Jeżeli wcześniej miesiączka pojawiała się zgodnie z kalendarzem menstruacyjnym, a tym razem spóźniła się lub przyszła za wcześnie, nie panikuj. Jeżeli jest to sytuacja jednorazowa, nie ma powodów do niepokoju. Kiedy nieregularność miesiączki natomiast staje się dla Ciebie normą, koniecznie musisz skonsultować się z lekarzem.

Za normę uznajemy cykle miesiączkowe, które trwają od 21 do 35 dni.

W przypadku, gdy okres nie pojawił się w wyznaczonym terminie, musisz odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: czy mogłam zajść w ciążę? Jeżeli w ostatnim miesiącu miałaś kontakty seksualne, które mogły skutkować zapłodnieniem, wykonaj test ciążowy. Możesz wykonać również badanie beta hCG.

Jeśli nie jesteś w ciąży, a miesiączka nadal nie występuje, warto skonsultować się z lekarzem i wykonać dodatkowe badania, by wykluczyć choroby, które mogły spowodować zaburzenie miesiączkowania.

Przyczyny nieregularnych miesiączek

Stres, który utrzymuje się przed dłuższy czas, a nawet jednorazowy lęk mogą przyczynić się do zmiany cyklu.

Profesjonalny sport to ogromny wysiłek dla organizmu, dlatego nic dziwnego, że intensywne uprawianie sportu może przyczynić się do nieregularnego miesiączkowania.

Jeżeli dotrzymujesz się radykalnej diety, co skutkuje znaczną utratą wagi, w Twoim organizmie mogą nastąpić również zmiany hormonalne, które doprowadzą do nieregularnych cykli menstruacyjnych.

Jeśli jako środek antykoncepcji wybierasz tabletki lub systemy wewnątrzmaciczne, które zmieniają gospodarkę hormonalną, może to powodować chwilowe zahamowanie lub zupełny brak cykli menstruacyjnych.

 

Choroby, które powodują zmiany hormonalne

Powodem nieregularnego cyklu miesiączkowego mogą być również choroby i powikłania, takie jak:

  • zespół policystycznych jajników (PCOS)
  • niedoczynność tarczycy, czyli choroba Hashimoto.
  • nadczynność tarczycy, np. Choroba Gravesa-Basedowa
  • ciężkie urazy, operacje
  • endometrioza

 

Kiedy udać się do lekarza?

Jeden cykl różniący się od pozostałych – to nie jest powód do niepokoju. Częste występowanie nieregularnych cykli miesiączkowych może oznaczać poważne zaburzenie w organizmie, dlatego w tym przypadku warto odwiedzić ginekologa.