15 maja 2020

Wszyscy boimy się groźnego koronawirusa. Każdy z nas zna objawy, które towarzyszą tej chorobie: kaszel, duszności, wysoka gorączka. Nie panikuj i nie spiesz się z wnioskami. Nie możemy zapominać, że podobne symptomy są również charakterystyczne dla innych dolegliwości.

Nasze dzieci są szczególnie narażone na…pasożyty.

 

Jak mogą objawiać się pasożyty w organizmie dziecka?

Każdy rodzic dobrze wie, kiedy dziecko staje się marudne, niespokojne, płacze, ma trudności z zasypianiem, nie ma apetytu, to sygnał, że łapie jakąś chorobę. Od razu podejrzewamy alergię, infekcję górnych dróg oddechowych, problemy z układem pokarmowym, a obecnie jeszcze groźny COVID-19.

Co w przypadku, jeżeli u dziecka pojawi się również biegunka, bóle brzucha, wymioty, kaszel, katar i stany podgorączkowe? Dodatkowo dziecku dokuczać może również świąd wokół odbytu.

Mogą być to objawy pasożytów. Antybiotyki ani leki przeciwalergiczne lub przeciwzapalnie nie zadziałają w tej sytuacji.

Skonsultuj się z lekarzem. Jeżeli specjalista stwierdzi, że przyczyną złego samopoczucia dziecka mogą być pasożyty, zleci odpowiednie badania. Najbardziej powszechna metoda to badanie kału.

 

Co zrobić, by uniknąć zarażenia się pasożytami?

Koronawirus nauczył nas wszystkich, jak należy dbać o higienę. Musimy często myć ręce i nosić maseczki w miejscach publicznych.

Ale nawet pomimo dobrych warunków higienicznych, w jakich wychowujemy nasze dzieci, musimy pamiętać, że pasożyty i ich jaja występują wszędzie, gzie na co dzień przebywają nasze dzieci.

Chociaż w dobie pandemii koronawirusa ograniczamy naszym pociechom kontakt z rówieśnikami, pasożyty mogą znajdować się w ziemi, piasku w piaskownicy, na nieumytych warzywach i owocach, sierści zwierząt pogłaskanych przez dziecko.

Jaja pasożytów łatwo przyczepiają się do skóry, odzieży i włosów, dlatego bardzo łatwo może dojść do zainfekowania. Zarażone dziecko staje się również źródłem zakażenia dla innych.

Naucz swoje dziecko podstawowych zasad higieny osobistej. Pierz często pościel. Zadbaj również o czystość zabawek. Nasze maluchy muszą regularnie zmieniać bieliznę. Odsłaniaj okna w pokoju w ciągu dnia – niektóre rodzaje pasożytów są wrażliwe na światło.

 

Naturalne i farmakologiczne sposoby leczenia

Najprostszym sposobem leczenia jest zastosowanie preparatów przeciwpasożytniczych przepisanych przez lekarza. Leczenie w tym przypadku może trwać od kilku dni do kilku tygodni w zależności od rodzaju pasożyta.

Możesz również profilaktycznie stosować naturalne metody leczenia za pomocą warzyw, ziół i nasion.

Zmiksuj świeżo wyłuskane pestki dyni z mlekiem ryżowym i podaj dziecku na czczo. Bardzo skuteczny jest również wyciąg z czarnego orzecha, który zawiera juglon.

Właściwości przeciwpasożytnicze mają również burak, czosnek, cebula, rzodkiewka, szczaw, kapusta, koper włoski, goździki, szałwia, imbir, chrzan, tymianek, wodorosty i migdały.

Masz pytania? Zadaj je naszym lekarzom.