23 kwietnia 2020

Od momentu ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce, zmieniły się zasady naszego codziennego funkcjonowania. Zmiany dotknęły również służbę zdrowia. Zebraliśmy dla Was wszystkie informacje dotyczące zasad sanitarnych i zaleceń specjalistów.

 

Objawy COVID-19

Objawy choroby COVID-19, wywołanej przez koronawirusa, na początku mogą być podobne do przeziębienia. Według Światowej Organizacji Zdrowia najbardziej charakterystyczne i najczęściej występujące symptomy, to kaszel, wysoka gorączka, duszności i płytki oddech, zaburzenia smaku. Nieco rzadziej pojawiają się ból mięśni, złe samopoczucie, ból głowy i gardła.

Dolegliwości te zazwyczaj stają się widoczne pomiędzy 2 a 10 dniem od zakażenia. Są jednak przypadki, kiedy choroba przejawiała się znacznie później.

U niektórych osób COVID-19 może przebiegać bezobjawowo lub wywoływać jedynie drobne dolegliwości, np. tylko utratę smaku. Dlatego właśnie, gdy mamy do czynienia z niewidzialnym wrogiem, a nosicielem może być każda osoba, nawet ta, która nie miała objawów, musimy zachowywać wszystkie środki ostrożności, by nie zachorować. Nie można bagatelizować ryzyka.

 

Kiedy udać się do lekarza?

Jeżeli zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienione objawy, należy:

 • powiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub
 • zgłosić się, poruszając się własnym transportem, bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego (listę oddziałów zakaźnych w Twoim województwie znajdziesz na  https://www.gov.pl/web/koronawirus/lista-szpitali).

 

Jeżeli otrzymałeś informację, że osoba, z którą miałeś kontakt, ma potwierdzonego koronawirusa – nie panikuj.

Zadzwoń na stację sanitarno-epidemiologiczną.

 

Jestem w pracy dla Ciebie – zostań w domu dla mnie

W czasie epidemii musimy dbać o siebie nawzajem. Jeżeli

 • potrzebujesz recepty na leki,
 • chcesz skonsultować się ze specjalistą,
 • chcesz uzyskać zwolnienie lekarskie

…możesz to załatwić telefonicznie!

#ZostańWDomu, by nie narażać siebie i innych. Zadzwoń do naszej Przychodni św. Jana, tel. 32 632 01 50.

 

Twoja tarcza ochronna!

Od 16 kwietnia Serwis Rzeczypospolitej Polskiej poinformował o obowiązku zakładania maseczek w miejscach publicznych. Aby taka tarcza była skuteczna, musisz ją odpowiednio zakładać i zdejmować.

 • Przed nałożeniem maseczki umyj ręce, upewnij się, że nie jest ona uszkodzona.
 • Sprawdź, czy maska ​​szczelnie zasłania nos, usta i podbródek.
 • Po założeniu, nie dotykaj jej (nawet jej zewnętrznej części).
 • Jeśli maseczka stanie się wilgotna, wymień ją na nową.
 • Przy zdejmowaniu chwyć za sznurki lub gumkę do wiązania.
 • Umyj ręce po zdjęciu maseczki.

Od początku kwietnia został również wprowadzony obowiązek zakładania rękawiczek jednorazowych podczas robienia zakupów. Gdy masz je na rękach, musisz jednak uważać, by nie dotykać twarzy, maseczki i oczu – możesz wtedy przenieść wirusa na błony śluzowe.

Podczas zdejmowania rękawiczek, złap palcami pierwszą rękawicę na wysokości nadgarstka i ściągnij ją wywracając zewnętrzną stroną na wierz. Później zdejmij drugą rękawicę, wkładając palce wzdłuż dłoni, nie dotykając jej zewnętrznej części.

Samo noszenie rękawiczek i maseczek nie uchroni Cię od choroby. Pamiętaj o dezynfekcji rąk i pozostałych środkach zapobiegawczych. Zachowuj bezpieczną odległość od innych.

Masz wątpliwości? Nasi lekarze chętnie odpowiedzą na Twoje pytania. Zadzwoń!